Meny
Du er her:Hovedsiden>maler>På tide med samling for ungdom

Bibliotek

Nettbutikk

Utflukt til Høytrop fort og fikk høre historien rundt dette forte.Utflukt til Høytrop fort og fikk høre historien rundt dette forte.
Påskeleir 2009

På tide med samling for ungdom

Hanssen, Bjørn; Hærås, Kjetil
Publisert 23.01.2009
Den første ungdomsaktiviteten som KABB skal ha i 2009 er påskeleir. Den går av stabelen allerede fra 3. til 6. april. Det blir et flott treffpunkt for å møte nye og gamle venner. Men hva skjer på en påskeleir?

Vi har tatt en prat med Bjørn Hanssen, som er organisasjonsdiakon og ansvarlig for arrangementet.

Påskeleir har blitt en tradisjon, hva skjuler seg bak et slikt arrangement? Kristen påskefeiring er en nær på 2000 år gammel tradisjon. Dette er kirkens store høytid, og KABBs innhold og virke står i påskens oppstandelsesbudskap. Sånn arrangementsmessig har leirene variert mellom påsketur på høyfjellet med vidder og skigåing, til lavlandspåske med vårtegn, sildrende bekker og tilbud om flatseng blant kontorpulter på lavlandet i KABBhuset. Det underlige er, at vi mottar flere påmeldinger til arrangementet i lavlandet enn på fjellet.

Hvis vi ser på tidligere påskeleire, så har dere ofte vært på turer rundt Askim, hva skjer i år?

Ja, vi er ikke uten naturopplevelser her på lavlandet heller, og vi skal i år som tidligere ut å gå til idrettsforeningens hytte i Åsermarka. Det å gå arm i arm til hytta, bli mottatt med peisvarme og gå til dekket lunsjbord er nok for noen vel så sosialt som å bryne krefter i skiløypa, i tillegg til at vi også her lurer inn litt trim. Indre Østfold er rik på krigsminnesmerker, som vi har besøkt og slik fått innsikt i vår nære historie. Spesielt guttene har mottatt dette med stor interesse. Vi får vente og se hva utfordringen blir i år.

Noen søker den gode samtalen og prioriterer møte med andre i samme situasjon som en selv, er programmet så full at man ikke har tid til den gode samtalen, eller?

Livet består av gylne øyeblikk, og det er viktig at vi er til stede for hverandre. Blant mennesker med redusert synsevne kjenner man nok på behovet for å møte, som du sier, andre i samme situasjon. Det er alltid et dilemma å gi nok tid til disse enkeltmøtene, samtidig som arrangementet skal gi oss utfordringer og opplevelser på fellesplanet. Å dele og undres over påskedramaet i Jerusalem er viktig, for mange det aller viktigste.

Påskeleiren er jo i Askim, hvordan skal man komme seg dit? Ja, det avhenger jo litt av hvor du starter fra. Askim ligger jo sentralt til på Østlandet, så vi får ta en individuell prat om reisemulighetene så snart som mulig. Det viktige her er at den enkelte må selv bestille sine reisebilletter, så da haster det kanskje for noen dersom man skal sikre seg rimelige billetter.

Hva koster påskeleiren og når er påmeldingsfristen?

For medlemmer koster den kr. 700,- og for ikke medlemmer kr. 1000,- Helt til slutt. Denne leiren har vært populær de siste årene, hvem kan komme og hvor rask må man være for å bli med på leiren? Alle synshemmede ungdommer fra 14 år og oppover er velkomne, og fristen er satt til 15. mars.

Du kan melde deg på leiren her: Bjørn Hanssen eller til KABB. Vær rask hvis du vil være sikker på plass. Du for også et billigere leir hvis du samtidig melder deg inn som meldem hos KABB. Vi håper du synes dette kan være intressant og melder deg på.

Kontakt KABB

Telefon: 69 81 69 81
Faks: 69 88 57 66