Utklipp av forsiden på nettsiden til Handikapnytt

Hør vår bønn!

– De som ber for funksjonshemmede, hva ber de om? Ber de om at alle skal få den assistansen de trenger, uavhengig av hvor i landet de bor? Ber de om at funksjonshemmede må få støtte til å skaffe de hjelpemidlene som fungerer best for hver enkelt? Ber de om at offentlige bygg må bli bedre tilgjengelige, med heiser som fungerer, spør Helge Olav Haneseth Ramstad, redaktør i Handikapnytt. 

I slutten av november arrangerer – KABB «Selvforsvarskurs mot uønsket helbredelse» for personer med funksjonsnedsettelser. KABB har gjennom alle år erfart at mennesker mer funksjonsnedsettelser utsettes for frimodige «overfall» fra kristne som ønsker å helbrede dem. Mange opplever det krenkende og nedverdigende når vilt fremmede invaderer en person på en slik måte. Det kan skje overalt, på gata, i bussen eller i kirka.

Redaktøren i Handikapnytt. som selv har en funksjonsnedsettelser, har laget reportasje om kurset og reagerer selv sterkt i bladets lederartikkel.

– «Du skal vite at du har mennesker som ber for deg», har jeg fått høre. Og «Ha det riktig godt, Helge Olav, og så håper jeg at du har Jesus med deg». Begge uttalelsene kom på slutten av hyggelige stunder med mennesker jeg var glad i og kjente godt. Setningene var ikke nødvendigvis knyttet til funksjonsnedsettelsen min, så jeg kunne lett tolke dem som varianter av «Jeg tenker på deg». Helt greit, ikke minst fordi de som sa det, lot være følge opp med spørsmål neste gang vi møttes: Har du egentlig Jesus med deg?

Redaktør Ramstad har et forslag til hva helbredelsesivrige bønnejegere som ikke kjenner sine begrensinger bør be: «Kjære Gud, styrk menneskenes forståelse for at alle skal ha de samme rettighetene og mulighetene og for at ulikhet ikke skal hindre denne likestillingen. Åpne våre øyne for folks reelle behov og bekymringer, så ikke våre fordommer forstyrrer vår omtanke for medmennesker.» Vi i KABB stiller oss bak denne kloke og gode bønnen og ser frem til selvforsvarskurset som er fulltallig og som vi skal arrangere sammen med Vake.

Her kan du lese hele lederartikkelen.